Monthly Archives: July 2016

Preču pirkšana vairumā

Preču pirkšana vairumā bieži vien ir krietni vien izdevīgāk kā iegādāties preces atsevišķi. Taču ikdienas steigā mēs nemaz nepiedomājam pie tik vienkāršām lietām, kā sadzīves precēm un pārtikas. Veikals ir dārgākā vieta, kur pirkt preci, jo, lai šī prece nonāktu līdz veikalam tai ir jāmēro tāls ceļš un jāiziet cauri daudziem starpniekiem, kas protams nestrādā par brīvu un katru reizi, kad prece nonāk pie nākamā starpnieka, piemēram no ražotāja uz noliktavu no noliktavas uz izplatītāju no izplatītāja uz transportu, kas ražotāja preci jau ir krietni vien sadārdzinājis, nogādā pie klientiem pa visu Eiropu, kur šo preci atkal atstāj noliktavā. Ap šo laiku prece jau ir izgājusi cauri pieciem punktiem, kur katrs paņem savu daļu, līdz ar to sadārdzinot preci. Neaizmirsīsim arī par to, ka preču cenai nāk klāt arī nodoklis, kas tiek iekasēts pēc katras šīs funkcijas veikšanas. Tad jāpadomā, ka pirkt vairumā ir tiešām daudz reizes izdevīgāk.

Protams, vairumā pērkot ir jāņem vērā fakts, ka uzreiz arī nāksies iztērēt vairāk līdzekļu, taču ilgtermiņā tas atmaksāsies. Lai vai kā, kad prece ir atvesta uz valsti un noglabāta noliktavā, tad tā tiek atkal transportēta uz veikalu tīkliem, restorāniem un spēļu iestādēm vai auto servisiem. Tad, kad tu nopērc preci veikalā, tu esi minimums astotais starpnieks, kas dabū savus nagus uz šo preci, kas nozīmē to, ka preces vērtība oriģināli bija vismaz 60% zemāka, nekā tā par kādu tu šo preci iegādājies veikalā. Ja konkrētā prece uz šāda veida akciju ir jums jau zināma, iecienīta, vai arī regulāri tiek pirkta arī atsevišķi, tad šī akcija viennozīmīgi ļaus jums ietaupīt līdzekļus, jo ir starpība, vai tiek iztērēti, piemēram, 10 EUR par trijām precēm, kas izmaksā 5 + 5 + 0 = 10 EUR, jeb ierasto 15 EUR vietā 5 + 5 + 5 = 15, takā ja ir akcija, kur teikts pērc divas un saņem trešo par brīvu, tad tas tev viennozīmīgi būs izdevīgs pirkums ar nosacījumu, ja tu šo preci pērc ikdienā, nevis tikai tāpēc, ka šai precei ir atlaide.

Komandējuma nauda

Ministru kabineta noteikumi nr. 969 Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi nosaka kārtību, kādā atlīdzināmi izdevumi, kas saistīti ar mācību, darba un dienesta komandējumiem, komandējumu izdevumu kompensācijas normas, kā arī kompensāciju normas par izdevumiem, kas saistīti ar darba braucieniem. Lai varētu noformēt tā saukto komandējuma naudu, nepieciešams ar vadītāja rakstisku rīkojumu apstiprināts darbinieka nosūtījums uz noteiktu laiku uz citu apdzīvotu vietu.

Ar komandējumiem saistītos izdevumus atlīdzina darba devējs, bet ar iedzīvotāju ienākumu nodokli un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām apliek summas, kas pārsniedz Ministru kabineta noteikumos minētās summas. Par atlīdzināmajiem uzdevumiem tiek uzskatīta komandējuma dienas nauda (tā kompensē papildu izdevumus, kas rodas komandējuma laikā, piemēram, ēdināšanu, dažādus pakalpojumus). Ja brauciens noritējis Latvijas Republikā, dienas nauda ir seši eiro. Dienas nauda, atrodoties komandējumā ārzemēs, variējas. Papildus tiek kompensēti radušies izdevumi, kas darba specifikas dēļ rodas ceļā (dažādi transporta izdevumi – pārbraucieni ar dažādiem transporta līdzekļiem, degviela, transporta apdrošināšana), autostāvvietas, bagāžas pārvadāšana, dokumentu noformēšana komandējuma laikā, izdevumi par naktsmītni (viesnīcu), apdrošināšanas polises.

Ja darba brauciena laikā gadās saslimt, darbiniekam par slimības laiku izmaksā pārejošas darbnespējas pabalstu, slimības dienas neiekļaujot komandējuma laikā vai darba brauciena laikā.

Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem uzņēmums vai pašvaldības iestāde drīkst izstrādāt pati savus noteikumus, kādā kārtībā tiek atmaksāti komandējumā radušies tēriņi.

Ferratum.lv patēriņa kredīts

FerratumFerratum.lv ir viens no Latvijā atpazīstamiem mikrokredītu izsniedzējiem zīmoliem. TV reklāmās no oranžas, zilas un baltas krāsas plastilīna veidotā skaņu aparatūrai līdzīgā kredītlimitu „aprēķināšanas ierīce” ar dvēseliskiem spārniņiem man atgādina elles un debesu apvienojumu. Kas gan cits ir nauda, ja ne velna izdomājums? Un kas gan cits piedāvā savus ellišķīgos pakalpojumus, ja ne velns, kurš maskējies par nevainīgu eņģeli. Jokus pie malas – Tev pašam jāsaprot, kur iesaisties, ja vēlies noformēt aizņēmumu.

Vēl nesen Māris Kučinskis vērsa Latvijas iedzīvotāju uzmanību uz to, ka, ja mūsu valsts veido budžetu ar deficītu, nauda vienalga kaut kur būs jāiegūst. Viņš piesauca arī faktu, ka ieņēmumi nedrīkst būt zemāki par izdevumiem (radio SWH ziņas 20.04.2016. plkst. 10.00). Neesmu Tavs audzinātājs naudas lietās, taču – kādēļ neieklausīties Latvijas Ministru prezidentā un neveidot sabalansētu budžetu arī pašam vai ģimenei? Ar kredītu palīdzību budžets neizskatās veselīgs. Jā, arī es esmu savulaik realizējusi kārotu lietu iegādi ar svešu (aizdevēju) līdzekļu atbalstu, līdz ar to patlaban man nekas cits neatliek, kā meklēt pozitīvo vēstures notikumos. Tomēr šobrīd vados pēc principa – krāt un pēcāk aizņemties tikai pašai no sava maka.

Lai vai kā, Ferratum.lv zīmola īpašniece kompānija Ferratum Bank p.l.c. ir Ferratum Group meitas uzņēmums, kas kredītiestāžu licenci saņēmis no Maltas Finanšu uzraudzības institūcijām. Tas gan nav aizbildinājums, kāpēc Ferratum.lv nav ne LAFPA (Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācija), ne LKA (Latvijas Komercbanku asociācija) biedre (starp LKA biedriem ir arī ārvalstīs reģistrētu banku filiāles Latvijā). Kreditēšanas līguma Standarta noteikumu, kas noslēgti starp “Ferratum Bank p.l.c.” un bankas klientiem, kuri ir Latvijas Republikas iedzīvotāji, 11. no 26 lappusēm minēts, ka klients var iesniegt sūdzības Ferratum.lv vai arī „tieši Maltas Finanšu pakalpojumu iestādei (Malta Financial Services Authority), Notabile Road, Attard, BKR3000, Maltaun/vai Patērētāju tiesību aizsardzības centram Brīvības ielā 55, LV – 1010 (e-pasts: ptac@ptac.gov.lv)”. Bet izvēle, vai nodibināt partnerību ar Ferratum, ir pilnībā Tavā ziņā.

Intereses pēc mājas lapā apskatu patēriņa kredīta aprakstu. Gadījumā, ja salīdzināšanai iekļautu Ferratum.lv savā patēriņa kredītu devēju sarakstā, jāsaka, ka diezgan ērtā kredītu summu izvēles sistēma man būtu piemērota. Bīdot aizdevuma summu uz augšu vai uz leju, izmainot aizdevuma termiņu, man tiek attēloti šādi parametri: maksa par aizdevumu, atmaksājamā kopsumma, atmaksas termiņš, GPL, ikmēneša maksājums. Patēriņa kredīta aizdevums paredzēts lielāku pirkumu veikšanai, piemēram, neparedzētiem medicīnas izdevumiem, studiju apmaksai vai būtisku preču iegādei. Lai pieteiktos aizdevumam, man nepieciešams mobilais telefons un vienā no Latvijas Republikas kredītiestādēm atvērts bankas konts, kā arī manas maksātspējas un līdzšinējo saistību izpildes izvērtējums, ko veic Ferratum.lv.

Kā pastāvīgajam klientam man jau tiktu piedāvāts aizdevums no 50,- līdz 1500,- eiro ar atmaksas termiņu no 6 mēnešiem līdz vienam gadam. Šis piedāvājums būtu spēkā, ja esmu vecumā no 25 līdz 75 gadiem ar labu kredītvēsturi.

Ātrie kredīti internetā – kā saņemt un kā atmaksāt?

Nepieciešams īstermiņa aizdevums? Ātrākais un ērtākais veids, kā to noformēt, neapšaubāmi ir ātrie kredīti internetā. Tiem pieteikties var no jebkuras vietas Latvijā un saņemt savā bankas kontā vien dažu minūšu laikā. Kas nav mazsvarīgi – ātrais kredīts internetā tiek izsniegts bez ķīlas un galvojuma, kā arī citu laikietilpīgu formalitāšu kārtošanas.

Lai pieteiktos aizdevumam:

 • Jāatbilst kredītdevēja noteiktajam vecuma ierobežojumam. Visbiežāk ātrie aizdevumi tiek izsniegti personām, kas ir vismaz 20 gadus vecas;
 • Svarīga kredītvēsture – tai jābūt pozitīvai;
 • Nozīmīgs arī pietiekams ienākumu līmenis, kas ļaus atmaksāt aizdevumu.

Kredīta noformēšana ir ātra, paveicama vien dažos vienkāršos soļos. Viss, kas nepieciešams, lai ātrais kredīts internetā būtu pieejams – dators ar interneta pieslēgumu, mobilais tālrunis un konts kādā no Latvijā strādājošām bankām.

Ja tas viss pieejams, vari pieteikties kredītam:

 • Gudrs kredītņēmējs veiks vairāku aizdevumu salīdzināšanu, lai izdarītu veiksmīgāko izvēli;
 • Kad esi izvērtējis visus kritērijus, piemēram, maksimālo aizdevuma summu, atmaksas termiņu, procentu likmi, un, pats galvenais, izlasījis visus līguma nosacījumus, reģistrējies kredītdevēja mājaslapā;
 • Lai apstiprinātu lietotāja profila izveidi, uz aizdevēja bankas kontu pārskaiti aktivizācijas maksu. Tā visbiežāk ir 0,01 eiro;
 • Pēc veiksmīgas reģistrēšanās vari pieteikties aizdevumam, norādot vēlamo summu un atmaksas termiņu;
 • Ja kredītam pieteiksies aizdevēja darba laikā, pieteikums tiks izskatīts nekavējoties;
 • Pozitīva lēmuma gadījumā naudu savā bankas kontā saņemsi vien dažu minūšu laikā. To tērēt varēsi pēc saviem ieskatiem.

Kā atmaksāt kredītu?

Līdzīgi kā citi maksājumi, arī ātrie aizdevumi visvienkāršāk atmaksājami, izmantojot internetbanku. Otra iespēja ir doties uz tuvākās bankas filiāli. Tomēr jāpatur prātā, ka svarīga savlaicīga kredīta atmaksa, tādēļ vajadzīgos datus norādi precīzi un rēķinies ar pārskaitījumu ātrumu, kā arī citiem aspektiem, kas var ietekmēt kredīta atmaksas ātrumu.

Tomēr reizēm aizdevuma atmaksa nav nemaz tik vienkārša. Ko darīt, ja radušies neparedzēti apstākļi un aizdevumu nav iespējams atmaksāt laikā? Kā rīkoties, lai sarežģījumi tiktu pēc iespējas ātrāk atrisināti?

Te var noderēt daži ieteikumi:
 • Daudzi aizdevēji piedāvā iespēju veikt atmaksas termiņa pagarināšanu. Lai arī tas ir maksas pakalpojums, tomēr ļaus aizdevuma atmaksu atlikt uz vēlamo laiku, piemēram, 7, 14 vai 30 dienām. Svarīgi gan paturēt prātā, ka pagarināšana jāveic pirms sākotnēji noteiktā atmaksas termiņa beigām;
 • Ja atmaksas termiņš ir nokavēts, bet pagarināšana nav veikta, ieteicams nekavējoties sazināties ar aizdevēju, lai meklētu abām pusēm pieņemamu risinājumu. Ignorēt savas parādsaistības ir ļoti negudra rīcība.

Ātrie aizdevumi ir aktuāli daudziem, taču ne visi rīkojas atbildīgi, tādā veidā paši sev radot liekas problēmas. Esi atbildīgs, pirms kredīta noformēšanas rūpīgi izvērtē gan tā nepieciešamību, gan savas iespējas aizdevumu atmaksāt noteiktajā termiņā.